Ca 2 år efter roaccutan kommer tillbaka

dizaan +1
Jag pt roaccutan (mot akne) för ca 2 år Denice det försvann och blev bra! jag brukar få lite finnar under tjejvecka men sen försvinner det igen nu fick jag för ett tag sen bara mer och mer på ryggen och det försvinner inte den här gången, vad ska jag göra? jätte jobbigt!

6 svar

Expired +1
Ta en kur till? :) Funkar det inte första gången så funkar det oftast efter andra.. Fast har du inget i ansiktet vet jag inte vad läkarna säger, men skadar ju inte att fråga.

Jag åt från november till april förra året, och fick tillbaka finnarna i somras.. Så jag gick tillbaka och fick igen. Nu blev det värsta chockkuren typ.. Började äta i september och jag är inte klar än.. Kommer vara klar i juli tidigast, så förhoppningsvis slipper jag efter det.. Annars vet jag inte vad. xD
dizaan +1
Okej, fy om man måste äta den igen! värsta medicinen jag ätit! av alla hemska biverkningar särskilt att läpparna blir så fruktansvärt torra och huden
Expired +1
Den läkaren jag gick till sa att han aldrig skrev ut den före sommaren, så troligtvis/förhoppningsvis får du inte börja förrän i höst i så fall.. :P Har du tur så är det bara nåt tillfälligt du har på ryggen som försvinner.. :) För som fialutt sa, det är/kan vara ett helvete att ta det här på sommaren och sen alla biverkningar.. Dumt att äta i onödan också liksom.

Jag ska ju som sagt äta ända in i juli, så får se hur det går. Har 3 veckor utomlands bokade i sommar också. Skitbra, eller inte. Så kommer nog gå ner i dos tills dess då, beroende på hur min hud reagerar. Vill ju helst inte gå runt som en blekfis heller.. ;D
dizaan +1
Tack för svar! ne skulle inte klara att äta på sommaren!
P-Floyd +1
Är det bara på ryggen?
dizaan +1
Ah och ibland på bröstkorgen väldigt få i ansiktet men i ansiktet har jag haft lite grann sen dess som kommer som vanligt av hormoner där är det inget jag tycker är så jobbigt men på ryggen…..