Hemsk hy efter p-piller

sweetsour +1
Slutade med p-piller för ett drygt halvår sen och min hud blir bara värre och värre.
Hade en felfri hud innan jag började med dem och medans jag åt pillrena. Men nu i efter att ha slutat med dem så tycks aldrig finnarna ge mig sig, pannan samt hakan är täckt av små knottror!
Någon som vart med om liknande, och vad ska jag göra för att bli kvitt skiten?

14 svar

Beautykarro +1
Vilka p-piller använde du? :) vilket var det övervägande hormonet?
sweetsour +1
Beautykarro: Jag använde mig av neovletta! :)
Beautykarro +1
Ja, du kanske får bättre hy av Progesteron (hormon) som p-pillret innehåller. Har din hy varit värre i ett helt halvår? Kan det vara någon annan förändring du gjort i din livsstil under samma period? Du kan ju alltid börja med p-piller igen, men antar att du slutade för en anledning. Dina hormonbalanser borde ju verkligen gå tillbaka till samma som innan du åt p-piller... Hade du ätit p-piller länge? :)
Amandie +1
Hormonerna i p-piller håller finnar borta men nu när du slutat kommer dem tillbaka. Så det är inte pga att p-pillrena du får dålig hy nu, chansen är att du alltid haft det men p-pillrena har hjälpt hållit dem borta.

Tror det tar tid för huden anpassa sig, bör väl försvinna efter nått år vad jag läst.
sweetsour +1
Beautykarro: Amandie: Men innan jag började äta p piller så hade jag perfekt hy, någon enstaka runt mens bara.
Så det låter konstigt att p-pillrena skulle ha hållit dom borta med tanke på att jag hade persiko len hy innan jag ens åt dom? :)
sweetsour +1
Förutom hyn så är även min mens otroligt oregelbunden nu och jag går runt med något som känns som en ständig pms kan jag ju tilläga...
yessy +1
Åt prionelle, slutade för 3 dagar sedan pga acne, har kvar finnarna men trodde dom skulle försvinna när man slutat? hade också mycket bättre hud innan :(
sweetsour +1
Yessy :Jaha okej, tror att det är olika för alla men mina har hursomhelst inte försvunnit än :( Men hela min hormanbalans verkar balans verkar överhuvudtaget vara rubbad..
yessy +1
Åååh vad jobbigt om dom inte försvinner :( hört att qlaira (ppiller) tar bort finnar, man kanske måste börja med det
whatme +1
Åt oxå Neovletta förut, många år sedan var 18 tror jag. Fick väldigt mkt finnar av dem när jag åt dem så slutade efter nån månad. Men känns som att min hud aldrig riktigt blev sej lik efter det :/
Hade absolut inte felfri hud innan, men var inte som det är nu.
sweetsour +1
Whatme: Okej vad tråkigt...jag slutade med mina till den anledning av att jag vart väldigt deprimerad av dem. Men började även få en del finnar av dem och som du säger, som tyvärr stannade kvar :( Vart din hud aldrig ens lite bättre? :(
tegel +1
Jag har samma problem. Tog först neovletta ett par år, men sen bytte jag och åt orthonett novum ett par år. Slutade helt för typ 8 månader sen. Hade så fin hy innan men fick kaoshy. Blev inte bättre fören jag började igen med p-piller för två månader sen :(
whatme +1
Sweetsout: I perioder är den väl lite bättre, men aldrig bra :( att jag går utan smink händer ju väldigt sällan, känner mej så osäker då :/.
Börjar bli väldigt trött på det själv, just för att det påverkar min vardag. Vet inte vad man ska behöva göra, käka andra p-piller med mer östrogen i för att det ska försvinna.

Åt Cilest ett tag förut, de fick jag inte mer finnar av, men de gjorde det nog inte direkt bättre heller...
tuffluv +1
Har alltid haft problem med finnar men sen jag började med Yasmin ppiller har min hy blivit mycket bättre! :) Fast det är ju väldigt individuellt men har man dålig hy brukar dom vilja ge en Yasmin